• Próbny egzamin ósmoklasisty online - pierwszy w Polsce!

          • Bezpłatny próbny Egzamin Ósmoklasisty online na platformie ZDAY.

            Uczniowie będą go rozwiązywać indywidualnie, na komputerze lub telefonie, o dowolnej porze, tak by nie kolidowało to z lekcjami w szkole.

            Egzaminy zostały przygotowane przez doświadczonych ekspertów. Konstrukcją i treścią są możliwie zbliżone do prawdziwych egzaminów.

            Celem tego przedsięwzięcia jest umożliwienie uczniom sprawdzenia wiedzy w komfortowych warunkach na miesiąc przed prawdziwym egzaminem, który zadecyduje o ich dalszej edukacji.

            Jak zweryfikować swoją wiedzę przed Egzaminem Ósmoklasisty? Dobrym sposobem będzie pierwszy w Polsce Próbny Egzamin Ósmoklasisty Online! W dniach 16, 17 i 18 kwietnia będziesz mógł/a bezpłatnie rozwiązać arkusze na platformie ZDAY. Każdego dnia pojawi się inny przedmiot, tak jak w maju (polski, matematyka, angielski). Próbny egzamin online dopasuje się do Twoich planów - będzie można go rozwiązać o dowolnej godzinie. Aby wziąć udział w egzaminie, wystarczy zapisać się bezpłatnie na stronie: https://zday.pl/probny-egzamin-osmoklasisty-online/ Wykorzystaj tę okazję i przekonaj się, czy Twój wynik będzie zbliżony do tego, który chcesz uzyskać na prawdziwym egzaminie. Lepiej przekonać się teraz i w razie czego uzupełnić braki, kiedy jest jeszcze czas! Polecamy!

          • Gordonowskie koncerty dla rodzin - Ostromecko 14.04. godz. 12.00 MCK i FKE

          • W kwietniu zapraszamy Rodziny z małymi dziećmi (do ok. 9 roku życia) na MINI-OPERĘ.

            Jest to nowatorska forma wprowadzania najmłodszych dzieci w zagadnienia sztuki operowej. Pomysłodawcą mini – opery jest p. Mirosława Gawryłkiewicz (założycielka Polskiego Towarzystwa Edwina Eliasa Gordona). Muzyka adresowana do młodego słuchacza dostosowana jest do możliwości percepcyjnich i psychicznych dzieci. Libretto Mini-oper oparte jest na znanych dzieciom utworach literackich , często też bywa pisane dla potrzeb danego spektaklu. Cechą charakterystyczną przedstawień jest całkowita jawność organizacyjna. Komponowanie elementów scenografii i charakteryzacja aktorów – śpiewaków odbywa się na scenie podczas spektaklu. Widz ma wrażenie że nie tylko jest odbiorcą ale i współtwórcą akcji scenicznej. Te doświadczenia wyzwalają w nim naturalną potrzebę późniejszej działalności muzycznej.

            Mini – opery gwarantują doskonałą zabawę i edukację.W zabawowej formie oraz radosnej atmosferze przekazywane są dzieciom podstawowe treści i pojęcia muzyczne.

            Zapraszamy tłumnie na bajkę o zaskakującym finale i oczywiście z morałem.

             

            Kiedy: 14.04.2024 godz. 12.00

            BILETY DO KUPIENIA TYLKO: EVENTON.CLICK

             

            Organizatorzy: Fundacja Kreatywnej Edukacji, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

            Projekt współfinansowany ze środków Miasta Bydgoszczy

             

            Zapowiedź koncertu

          • Warsztaty z “Dziadów” dla ósmoklasistów

          • Warsztaty przygotowujące do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego.

            Którą jeszcze lekturę warto powtórzyć do egzaminu? II cz. Dziadów! Ale zamiast robić to samemu, polecamy zdać się na pomoc eksperta. Wpadnij 11 kwietnia na warsztaty organizowane przez ZDAY i dyktanda.pl po skondensowaną wiedzę, bez której lepiej nie wybierać się na egzamin!Zapisz się bezpłatnie: https://zday.pl/egzamin-osmoklasisty/

            Prowadzącym warsztat na żywo będzie ulubieniec uczniów, Marek Lepczak. Przyjdź i przekonaj się, że znajomość Dziadów cz. II może pomóc na egzaminie ósmoklasisty! 

          • Nocne powtórki do egzaminu ósmoklasisty - UJ (wydarzenie online)

          • Koło Naukowe Metodyki Polonistycznej UJ, działające przy Katedrze Polonistycznej Edukacji Nauczycielskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, serdecznie zaprasza wszystkich uczniów klas ósmych na nocne powtórki do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, które odbędą się w dniach: 08-10.05.2024 w godzinach  20:00-22:00.

            Podczas tego wydarzenia wszyscy uczestnicy będą mieli okazję:-omówić zasady tworzenia różnych form pisemnych,  -powtórzyć kluczowe informacje z lektur obowiązkowych,-omówić ważne zagadnienia językowe,-rozwiązywać zadania egzaminacyjne.

            To doskonała okazja, by solidnie przygotować się i powtórzyć wiadomości do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego.

            TERMINARZ:08.05.2024- Formy pisemne: ZAPROSZENIE, OGŁOSZENIE- Gramatyka i zagadnienia językowe: FLEKSJA (imiesłowy!), SKŁADNIA- Lektury: „Dziady" cz. II Adama Mickiewicza, „Balladyna" Juliusza Słowackiego, „Opowieść wigilijna" Karola Dickensa, „Mały Książę" Antoine᾿a de Saint-Exupéry᾿ego

            09.05.2024- Formy pisemne: ROZPRAWKA, OPOWIADANIE- Gramatyka i zagadnienia językowe: SŁOWOTWÓRSTWO, FONETYKA- Lektury: „Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza, „Latarnik" Henryka Sienkiewicza, „Zemsta" Aleksandra Fredry, „Quo vadis" Henryka Sienkiewicza

            10.05.2024- Lektury: „Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego, „Reduta Ordona" Adama Mickiewicza, utwory Jana Kochanowskiego- Wspólne rozwiązywanie arkusza egzaminacyjnego.

            Nocne powtórki do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego odbędą się zgodnie z powyższym terminarzem w godzinach 20:00-22:00 na platformie Microsoft Teams. Ponadto w wydarzeniu (na Facebooku) prowadzona będzie transmisja na żywo.

            LINK DO WYDARZENIA: https://fb.me/e/4mhnRi2N7

            LINK DO SPOTKANIA NA MICROSOFT TEAMS: https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3a56555ae9e1854b13b0718c06ce3926e0%40thread.tacv2/1712230180442?context=%7b%22Tid%22%3a%22eb0e26eb-bfbe-47d2-9e90-ebd2426dbceb%22%2c%22Oid%22%3a%22c3c71d93-c36f-49d0-acd5-852ab113107b%22%7d

          • Młyn Wiedzy

          • W piatek 2 marca 2024r. w Dniu Nauki uczniowie klas 1-3 byli na wycieczce, podczas której zwiedzali i eksperymentowali w Młynie Wiedzy w Toruniu. 

          • Kręgielnia

          • W sobotę, 23 marca 2024r. klasy 3a i 3b intergrowały się podczas wspólnego wyjazdu do kręgielni Olimpic Bowling w Bydgoszczy. 

          • GIGA Laurka dla Strażników Lasów edycja 2024

          • Cała Polska maluje GIGA Laurkę dla Strażników Lasów.

             

            Tylko w 2022 roku w Polsce odnotowano ponad 6900 pożarów lasów.

            Dlaczego o większości z nich nie słyszeliście? Ponieważ nasi Strażnicy Lasów, czyli STRAŻACY i LEŚNICY czuwają, by się one nie rozprzestrzeniały.

            Chcemy im bardzo gorąco i wyjątkowo podziękować za ich pracę tworząc GIGA Laurkę składającą się z tysięcy laurek namalowanych przez dzieci z całej Polski którą będziecie mogli wręczyć  

             29 maja w Dniu Strażników Lasów, waszym lokalnym Strażakom i leśnikom.

            Szczegóły akcji na stronie 

            https://straznicylasow.pl

             

          • Pierwszy dzień wiosny

          • Pierwszy dzień wiosny powitaliśmy pokazem Mody Kapeluszowej. Uczniowie klas 1-3 przygotowali piękne kapelusze, a następnie zademonstrowały je w szkole. Początek wiosny zwieńczyliśmy pochodem.

          • Światowy Dzień Wody z Polską Akcją Humanitarną

          • Z okazji Światowego Dnia Wody p. Maria Hinz przeprowadziła zajęcia edukacyjne na temat Woda to problem globalny oraz zachęciła uczniów do przygotowania plakatów poruszających tematykę deficytu wody na świecie oraz sposobów jej oszczędzania.

            Znaczenie święta podkreślał niebieski kolor strojów uczniów i nauczycieli.

            Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas zorganizowali kiermasz smakołyków. Dochód ze sprzedaży ciast – 282,12 zł zostanie przekazany na konto PAH na rzecz pomocy osobom, które na co dzień nie mają stałego dostępu do wody.

          • Światowy Dzień Zespołu Downa

          • 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa, w tym roku pod hasłem "Z Nami, Nie dla Nas". To przesłanie podkreśla kluczowe podejście do niepełnosprawności oparte na prawach człowieka.

            Data obchodów nie jest przypadkowa, ponieważ nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów. Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Na znak solidarności i tolerancji, wszyscy zakładamy skarpetki "nie do pary".

            Marcowe obchody przypominają o idei akceptacji, szacunku i otwartości wobec osób z zespołem Downa i innymi niepełnosprawnościami. O idei włączenia społecznego oraz integracji. Warto pamiętać, że wszyscy jesteśmy równi, mimo że różnimy się między sobą.

            Niech ten dzień będzie świętem radosnym, a życie osób z zespołem Downa, barwne i szczęśliwe.

            ZAŁÓŻMSKARPETKNIDPARY!

             

          • Konkurs fotograficzny i filmowy - Jakie znasz zawody?

          • Kujawsko - Pomorska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy zaprasza na kolejną edycję konkursu "Jakie znasz zawody?"

            Konkurs ma charakter ogólnopolski i jego celem jest kształtowanie pozytywnego wizerunku pracy zawodowej oraz wspieranie założeń dydaktyczno-wychowawczych programów nauczania dzieci i młodzieży na różnym etapie ich kształcenia.

            Zadaniem uczestnika konkursu jest stworzenie pracy (fotografii lub krótkiego filmu) odzwierciedlającej jego wiedzę na temat wybranego zawodu.

            Prace powinny w ciekawy sposób przedstawiać zawód i koncentrować się na pozytywnych aspektach pracy.

            Dzieci, młodzież poznając różne zawody zdobywa wiedzę o życiu społecznym  i gospodarczym oraz uczy się szacunku dla pracy innych. Rozwijanie zainteresowań artystycznych poprzez wykonanie zdjęć czy filmów wpłynie - zdaniem organizatorów - pozytywnie na kreatywność oraz umiejętność prezentowania własnych obserwacji i przemyśleń.

            Dokumenty do pobrania na stornie www.izbarzem.pl w zakładce KONKURSY.

            Prace na etap regionalny konkursu należy przesyłać do dnia 15 kwietnia 2024 roku na adres:

            Kujawsko-Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy,ul. Piotrowskiego 11, 85-098 Bydgoszcz, z dopiskiem: "Jakie znasz zawody?"

            Regionalny koordynator: Izabela Goślińska,

            tel. 52 349 35 06, e-mail: izabela.goslinska@izbarzem.pl

          • Dzień liczby Pi

          • Dnia 13.03.2024r. odbył się konkurs recytatorski liczby Pi. Tego dnia rywalizowali ze sobą uczniowie klas 1-3. Wyniki są niesamowite, zważając, że są to uczniowie pierwszego etapu edukacyjnego.

            I miejsce   - Laura Korzenecka    kl. 3a,     106 miejsc po przecinku

            II miejsce  - Amelia Kuter             kl. 2,         66 miejsc po przecinku

            III miejsce - Jan Pałczyński          kl. 3b,       42 miejsca po przecinku

            Serdeczne gratulacje dla zwycięzców oraz wszystkich uczestników konkursu.

            Gratulujemy przede wszystkim odwagi, chęci i zapału do nauki oraz tak wspaniałych rezultatów. BRAWO!

          • 8 marca

          • Dzień Kobiet

            KOBIETY KTÓRE ZMIENIŁY ŚWIAT

            Dzień Kobiet to doskonała okazja do poznania fascynujących kobiet, które pozostawiły trwały ślad w historii. Kobiety przedstawione na gazetce szkolnej odważyły się marzyć, działać i zmieniać swoje otoczenie.

            Gazetka zainteresowała uczniów i stała się dla nich źródłem inspiracji, skłaniając ich do odkrywania historii i wartościowych postaci.

          • Wolne miejsca w przedszkolu

          • Informacja o ilości wolnych miejsc

            w Przedszkolu Publicznym w Czarżu

            na rok szkolny 2024/2025

            Dyrektor Przedszkola Publicznego w Czarżu informuje,

            że dysponuje

            24 wolnymi miejscami

            na rok szkolny 2024/2025,

            o które mogą ubiegać się zainteresowani Rodzice

            w postępowaniu rekrutacji w okresie

            od dnia 12 marca 2024 r. do dnia 26 marca 2024 r.


             

            Ogółem przedszkole posiada 50 miejsc.

          • Fantastyczny występ naszych piłkarzy ręcznych!

          • 28 lutego  w Solcu Kujawskim, odbyły się Mistrzostwa Powiatu Bydgoskiego wpiłce ręcznej w kategorii  chłopców (rocznik 2009 i młodsi). Mistrzowie naszej gminy jak burza przeszli przez turniej, wygrywając wszystkie mecze, kończąc z imponującym bilansem bramkowym 45:11. Chłopcy z rocznika 2010 obronili tytuł Mistrza Powiatu z zeszłego roku.

            8 marca nasi sportowcy wystąpią w ¼ finału na szczeblu województwa.

            Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki.

            Zespół chłopców wystąpił w następującym składzie: Kacper Dubel, Fabian Węgierski, Jakub Berzis, Wojciech Białek, Ignacy Bujny, Bartosz Dubel, Dorian Piotrowski, Cezary Podraza, Hubert Sakiewicz, Oskar Rudnicki.

            Opiekunem drużyny jest Pan Tomek Pazderski.

            Dzień wcześniej w zawodach powiatowych wystąpiły również nasze dziewczyny, zajmując 4 miejsce. Gratulujemy.

            Zespół dziewczynek wystąpił w następującym składzie: Zuzanna Włodarczak, Wiktoria Chmielowiec, Julia Janik, Wanessa Kozdroń, Wiktoria Ziółkowska, Barbara Banach, Oliwa Kuter, Mariia Oliinyk, Paulina Wilk.

            Opiekunem drużyny jest Pani Ewelina Śliwińska.

        • Nagłówek

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

          Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.