Plan zajęć w roku szkolnym 2019/2020
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020
Rozpoczęcie odbędzie się 2 września 2019 r. zgodnie z poniższym harmonogramem
- Godz. 8.00 Msza Święta
- Godz. 9.00 Uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego (sala gimnastyczna)
- Godz. 9.30 Spotkanie wychowawców klas z uczniami
KURSY AUTOBUSÓW
- Rafa 7.30
- Dębowiec 7.40
(powrót po zakończeniu uroczystości)
Projekt ,,PRZERWANY MARSZ"
Zespół Szkół w Czarżu dołączył do projektu ,,Przerwany Marsz". Zarejestruj się na stronie www.przerwanymarsz.pl wybierając Zespół Szkół w Czarżu w polu <Instytucja, do której chcesz dołączyć.>
BĄDŹ RAZEM Z NAMI !!!
ODBIÓR PODRĘCZNIKÓW I ĆWICZEŃ !!!
Zapraszamy Rodziców/ Prawnych Opiekunów uczniów Szkoły Podstawowej im. Magdaleny Mortęskiej w Czarżu po odbiór podręczników i materiałów ćwiczeniowych w bibliotece szkolnej ( I piętro budynku OSP w Czarżu) :
- 29.08.2019 (czwartek) w godzinach 11-18,
- 30.08.2019 (piątek) w godzinach 7-12,
- 02.09.2019 (poniedziałek) po uroczystościach rozpoczęcia roku szkolnego
PRZERWA URLOPOWA
SZKOŁA NIECZYNNA W DNIACH 15- 26 lipca 2019 r.
DYREKTOR SZKOŁY 8 - 26 lipca 2019 r.
1 - 16 sierpnia 2019 r.
WICEDYREKTOR 1 - 26 lipca 2019 r.
12 - 20 lipca 2019 r.
SEKRETARZ SZKOŁY 15 lipca - 2 sierpnia 2019 r.
INTENDENT 8 lipca - 7 sierpnia 2019 r.
PRZEDSZKOLE CZYNNE OD 19 sierpnia 2019 r.
Wycieczka w góry
W dniach 24 - 28 czerwca 2019 r. uczestniczyliśmy w wycieczce do Karpacza. Pierwszego dnia wędrówki po górach przeszliśmy szlakiem czerwonym Kotłem Łomniczki na Śnieżkę. Po drodze zatrzymaliśmy się w schronisku Nad Łomniczką i Domu Śląskim. Wróciliśmy Drogą Jubileuszową i szlakiem czarnym przez Biały Jar. Kolejnego dnia odwiedziliśmy Świątynię Wang. Następnie szlakiem niebieskim przez Polanę B. Czecha przeszliśmy do schroniska Samotnia, kolejno schroniska Strzecha Akademicka i wróciliśmy w okolice Dzikiego Wodospadu. Trzeciego dnia pojechaliśmy autokarem do Szklarskiej Poręby. Wyciągiem wjechaliśmy na Szrenicę i dalej szlakiem czerwonym przeszliśmy do Śnieżnych Kotłów. Wracaliśmy żółtym szlakiem odwiedzając po drodze schronisko Pod Łabskim Szczytem.
18
WYNIKI KONKURSU-„LISTY DLA ZIEMI”
LISTY DLA ZIEMI – konkurs indywidualny na najpiękniejszy list zachęcający dzieci, młodzież i dorosłych do przeciwdziałania niskiej emisji, segregacji odpadów, ochrony środowiska.
Wyróżnionym listem został list OLIWII KUTER uczennicy klasy II, który został przesłany na konkurs ogólnopolski do fundacji ekologicznej ARKA.
Na wyróżnienie w klasach I-III zasługują także listy uczniów: Jakub Przyczynek, Zuzanna Dołhun, Jakub Berziś, Barbara Banach, Marta Szczęsna, Wiktoria Ziółkowska, Martyna Pszczółkowska
W klasach IV-VI najładniejsze listy napisali: Karolina Janczarska, Klaudia Janczarska, Sandra Pszczółkowska, Julia Korzenecka, Oliwia Korzenecka, Zuzanna Dworazna, Mateusz Nowiński, Natalia Nowińska, Emilia Poznań, Emilia Tomczak.
W klasach gimnazjalnych: Adrianna Belzyt.
Dziękujemy Urzędowi Gminy w Dąbrowie Chełmińskiej za sfinansowanie nagród książkowych.
Dziękuję za udział w konkursach związanych z Dniem Ziemi oraz gratuluję nagrodzonym- Maria Hinz.
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019
19 czerwca (środa)
- 8.00 - msza święta (autobus według harmonogramu dowozów - pierwszy kurs)
- 9.00 - 9.30 - zakończenie roku szkolnego 2018/2019 dla uczniów przedszkola i klas 0-III szkoły podstawowej (uroczystość w sali gimnastycznej). Po apelu spotkanie z wychowawcami w klasach.
-9.00 - 9.30 - spotkanie uczniów klas IV - VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum z wychowawcami w klasach.
-9.30 - zakończenie roku szkolnego 2018/2019 dla uczniów klas IV - VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum (uroczystość w sali gimnastycznej).
Kurs autobusu dla uczniów 0- VIII i III gimnazjum po zakończeniu uroczystości,
ok. 10.30.
Kruszwica
W sobotę 15.06.2019r uczniowie klas 1-3 odwiedzili Kruszwicę.
Zwiedzili tam 32-metrową Mysią Wieżę. Wiąże się z nią legenda o królu Popielu, którego zjadły myszy. Na szczyt wieży można dostać się, pokonując 109 schodów. Legenda głosi, że pod nią znajdują się wielkie piwnice.
Odbył się także rejs statkiem Rusałka po jeziorze Gople. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Inowrocławiu. Spacerowaliśmy przy ogrodach zapachowych, ukwieconych alejach oraz stawach tworzących niepowtarzalną atmosferę wyciszenia i spokoju. Sercem Parku Solankowego są tężnie solankowe, które zachwycają odwiedzających konstrukcją oraz dobroczynnym wpływem na zdrowie.
wychowawcy i opiekunowie: Gabriela Pawska, Daria Ciechacka,Magdalena Jankiewicz
12
Projekt edukacyjny W ŚWIECIE PSZCZÓŁ
12 i 13 maja 2019r. w naszej szkole był realizowany projekt edukacyjny ,,W świecie pszczół”. W projekcie więły udział przedszkolaki, klasy I-VIII szkoły podstawowej i klasa III gimnazjum.
Projekt jest finansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu przy współpracy z Urzędem Gminy Dąbrowa Chełmińska i realizowany przez firmę Małgorzata Marolewska Podróżniczek i Edukacja. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci i młodzieży z przedszkoli i szkół z terenu gminy Dąbrowa Chełmińska.Celem zajęć jest uświadomienie uczniom roli pszczół w ekosystemie. Zagrożenia cywilizacyjne nie sprzyjają rozwojowi populacji pszczelich i celem naszej działalności jest uwrażliwianie młodych ludzi na potrzebę ochrony pszczół i owadów zapylających. Czynimy to poprzez uświadomienie zagrożeń i poprzez szerzenie sympatii i empatii do tych pożytecznych owadów.
Projekt rozpoczął się spotkaniem z pszczelarzem. Podczas zajęć przedszkolaki dowiedziały jak interesująca jest pszczela rodzina, nauczyły się odróżniać pszczołę od pozostałych owadów spotykanych w ogródku oraz właściwego zachowania w pobliżu owadów. Uczniowie z kl. 1-3 SP poznali ponadto inne niż miód produkty pszczele: propolis- składnik leków, pyłek kwiatowy- środek na wzmocnienie, jad i mleczko pszczele, wosk. Utrwaliły wiedzę nt. zapylania roślin i powstawania miodu.
Podczas zajęć dzieci poznały narzędzia pszczelarskie i budowę ula, zakładały kapelusze pszczelarskie, odsklepiały ramki z miodem a następnie odwirowywały miód w miodarce i smakowały go na wafelkach, wykonały własnoręcznie świecę z wosku pszczelego. Na koniec zajęć, przez lupy obserwowały pszczoły w przenośnym ulu. Wszystkiego można było dotknąć i spróbować.
Na koniec zajęć dzieci otrzymały dyplomy przyjaciół pszczół, słoiczki z miodem oraz własnoręcznie zrobione świece.
813
Skrócenie zajęć szkolnych
W związku z upałami skróceniu ulegają zajęcia szkolne. Lekcje będą trwały
30 minut, przerwy 5 minut.
1. 7.45 - 8.15
2. 8.20 - 8.50
3. 8.55 - 9.25
4. 9.30- 10.00
5. 10.05 - 10.35
6. 10.40 - 11.10 (długa przerwa obiadowa 20 minut )
7. 11.30 - 12.00
8. 12.05 - 12.35
Zmiany obowiązują:
- klasy 1 - 3 od 12 czerwca (środa),
- klasy 4 - 8 i 3 gimnazjum od 13 czerwca (czwartek).
XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
W ramach XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom organizowanego przez Fundację ABCXXI – „Cała Polska czyta dzieciom” maluchy z naszego przedszkola z zaciekawieniem wysłuchały przygód niezawodnego strażaka Sama w opowiadania pt. „Katastrofa pod psem”, czytanego przez strażaka Karola Klarkowskiego. Natomiast uczniowie „zerówki” i klasy pierwszej poznali bliżej przygody pewnego kota z książki „Cukierku, ty łobuzie!” Waldemara Cichonia.
Celem kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” jest propagowanie codziennego czytania dzieciom jako skutecznej, taniej i przyjaznej metodzie wspomagania ich wszechstronnego rozwoju oraz budowania kompetencji emocjonalnych i intelektualnych. Zachęcamy do czytania dzieciom 20 minut dziennie, codziennie!
Serdecznie dziękujemy Panu Karolowi Klarkowskiemu za udział w akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.
VIII Festyn Rodzinny
- 813
Rocznica nadania Szkole Podstawowej imienia Magdaleny Mortęskiej
- 6
Dzień Dziecka - DBAM O BEZPIECZEŃSTWO
- 3
31 maja odbyły się obchody Dnia Dziecka. Uczniowie przygotowywali filmy lub plakaty na temat wybranej procedury bezpieczeństwa obowiązującej w szkole. Następnie odbyły się zajęcia wybrane przez uczniów.
Gra terenowa - ŻYCIE I DZIAŁALNOŚĆ MAGDALENY MORTĘSKIEJ
30 maja odbyła się gra terenowa przygotowana przez Samorząd Uczniowski. W konkursie uczestniczyły drużyny reprezentujące klasy IV-VIII szkoły podstawowej i III gim. Uczniowie rozwiązywali zadania, które były ukryte na terenie szkoły. Pytania były zaszyfrowane trzema szyframi (szyfr Cezara, Czekoladka i autorskim Marty Bulińskiej). Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych. Z klas młodszych pierwsze miejsce zdobyły klasa V i VI, ze starszych klasa III gim. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się podczas obchodów pierwszej rocznicy nadania imienia szkole podstawowej w Czarżu. Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie. Gratulujemy zwycięzcom.
11
Wycieczka do Krakowa i Wieliczki
Wycieczkę do Krakowa rozpoczęliśmy od zwiedzania podziemnej trasy turystycznej „Podziemia Rynku”. Następnie obejrzeliśmy: Dzielnicę Uniwersytecką - Collegium Maius, Rynek Główny, Wieżę Ratuszową i Sukiennice.Drugi dzień przywitał nas deszczową pogodą, jednak nie zniechęciło to nas do dalszego poznawania Krakowa. Zaczęliśmy od zwiedzania położonej nad Wisłą dzielnicy Kazimierz. Naszą uwagę przykuły kościół Na Skałce – sanktuarium męczeństwa biskupa Stanisława ze Szczepanowa i legenda związana z jego śmiercią. Nasze dalsze kroki skierowaliśmy na Wawel, po drodze odwiedziliśmy Smoka Wawelskiego. Duże wrażenia zrobiła na nas Katedra Wawelska. Kolejnym etapem wycieczki był spacer po historycznym trakcie królewskim: Pomnik Grunwaldzki, Barbakan, ul. Floriańska, ul. Kanonicza, Dom Długosza. Zwiedziliśmy także Bazylikę św. Franciszka, przeszliśmy krużgankami klasztoru Dominikanów i zatrzymaliśmy się przy Oknie Papieskim w Pałacu Biskupim.Następnie zwiedzaliśmy wnętrza Zamku na Wawelu (komnaty królewskie) oraz Mały Rynek i Kościół Mariacki. Na koniec tego intensywnego dnia mieliśmy czas na zakup pamiątek i upominków dla rodziny.Ostatni dzień rozpoczęliśmy przejazdem do pobliskiej Wieliczki, której największą atrakcję stanowi Kopalnia Soli, wpisana na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Tam czekał nas 2-godzinny spacer po dawnych wyrobiskach, szybach i chodnikach znajdujących się około 100 metrów pod ziemią. W kopalni można obejrzeć solne rzeźby, wykonane przez górników-amatorów. Najpiękniejsze z nich znajdują się w imponującej rozmiarami Kaplicy św. Kingi. Jedną z atrakcji kopalni jest wyjazd na powierzchnię górnicza windą. Po zwiedzeniu Wieliczki udaliśmy się na posiłek i ruszyliśmy w drogę powrotną. Wycieczką opiekowała się pani pilot Anna Kowandy, której serdecznie dziękujemy.
58
Koncert Filharmonii Pomorskiej
- 6
Dzisiaj 5.06.2019r odwiedzili nas muzycy z Filharminii Pomorskiej w Bydgoszczy z koncertem pod nazwą "Wakacyjny koncert". Usłyszeliśmy utwory pochodzące z różnych krajów, m.in. Francji- "Kankana", Grecji- "Zorbę", itp. Nasi młodsi uczniowie tańczyli, podskakiwali, klaskali i grali na instrumentach.
Festyn z okazji Dnia Dziecka
- 9
Dnia 3 czerwca 2019 r. (poniedziałek) w godz. od 10.00 do 13.00 K-P Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 im. L. Braille’a w Bydgoszczy zaprosił naszych uczniów klas 1-3 na Kartodrom przy ul. Fordońskiej 116 w Bydgoszczy na obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka organizowanego w formie Festynu pn. „DAJEMY DZIECIOM MOC !”
Dzieciaczki zbierały moce przy każdym stoisku, wykonując poszczególne zadania. Dotyczyły one różnych konkurencji, m.in. mogły sprawdzić się przy znajomości znaków drogowych, pierwszeństwa dla pieszych, jak i zadaniach artystycznych, np. przy wykonywaiu biżuterii z koralików.
Festyn zaliczamy do udanych, tym bardziej, że pogoda również dopisała.
Rymcerze
W zeszły czwartek 23.05.2019r miały miejsce niebanalne warsztaty profilaktyczne. Udało nam się zaprosić "Rymcerzy". Podczas spotkania z młodzieżą raperzy dzielili się swoim doświadczeniem życiowym oraz opowiadali o walce z nałogami. W ten sposób przekazali treści profilaktyczne i pozytywny komunikat "Nie zmarnuj swojego życia". Projekt ma na celu profilaktykę uzależnień, uświadomienie zagrożeń związanych z używkami, zmianę postawy u młodzieży, zachęcenie do rozwijania swoich zainteresowaań oraz przedstawienie wartości chrześcijańskich.
Spotkanie to możemy zaliczyć do najbardziej treściwych imprez z cyklu warsztatów profilaktycznych.
Serdeczne podziękowania i dla Bęsia i DJ Yonasa.
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Archiwum Aktualności