Na specjalnym regale zagościło 305 nowych książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 3. Każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy!
Aktualności
Nowości w Szkolnej Bibliotece już czekają!
TYSIĄC POWODÓW BY CZYTAĆ
Drodzy Uczniowie,
pomóżcie naszej Szkolnej Bibliotece wygrać 1000 książek.
Przygotujcie wspólnymi siłami JEDNĄ pracę plastyczną przedstawiającą scenę z wybranej książki.
Następnie przynieście ją do Szkolnej Biblioteki do 15.10.2019r.
Kolejny krok to rejestracja Naszej Szkoły w aplikacji mobilnej Empiku oraz głosowanie na Nią w dniach 24.10-28.11.2019!
Liczymy na Waszą kreatywność
Pszczelarskie zajęcia plastyczne
W ramach realizacji projektu ,,W świecie pszczół" 2 października odbyły się pszczelarskie zajęcia plastyczne.
Uczniowie klasy V i VI ozdabiali torby bawełniane motywami roślin miododajnych.24
Warsztaty przyrodnicze w Unisławiu
- 39
20 i 27 września uczniowie z klas IV-VII uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych w Ośrodku Edukacji Ekologicznej i Łowieckiej w Unisławiu. Zajęcia obejmowały treści z biologii i geografii, były prowadzone przez Genowefę Lis-Nowakowską i Kamile Juchcińską-Giłkę. Dzieci rozponawały pospolite gatunki roślin, korzystały z lup, atlasów przyrodniczych, wyznaczały kierunki geograficzne, orientowały mapę oraz obliczały wysokość zbocza. Podsumowaniem warsztaów było wspólne ognisko.
GRZYBOBRANIE
Dnia 21września 2019r. wznowiono działalność KOŁA PRZYRODNICZEGO w roku szkolnym 2019/ 2020.
Członkowie koła oraz wszyscy chętni z naszej szkoły udali się na pieszą wycieczkę terenową do lasu celem rozpoznawania jadalnych i trujących gatunków grzybów. Pogoda i przede wszystkim obecność
grzybów sprzyjała naszej wędrówce, a zbiory były zaskakujące.
Dziękujemy za aktywny udział w wycieczce: Maria Hinz, Krystyna
Taflińska, Agnieszka Kałaczyńska, Genowefa Lis-Nowakowska.
AKCJA „SPRZĄTANIE ŚWIATA”
Dnia 20 września 2019r. nasza szkoła włączyła się w ogólnoświatową
akcję SPRZĄTANIA ŚWIATA. Temat tegorocznej edycji to „NIE ŚMIECIMY-
SPRZĄTAMY- ZMIENIAMY”. Każda z klas „posprzątała” wyznaczony rejon
naszej okolicy. Wszyscy z akcji wrócili zmęczeni, ale pełni
satysfakcji z wykonanej pracy !!!.
„SEGREGACJA I RECYKLING ODPADÓW”
Dnia 19 września 2019r. w naszej szkole odbyły się warsztaty ekologiczne. Zostały przeprowadzone przy współpracy z firmą REMONDIS.
Dzieci i młodzież z naszej szkoły pogłębiły wiadomości dotyczące konieczności i celowości segregacji i recyklingu odpadów.
Bardzo dziękujemy pani Joannie z firmy REMONDIS za przeprowadzenie warsztatów.
Mistrz Pięknego Czytania
Zapraszamy uczniów klas 3-8 Szkoły Podstawowej do udziału w konkursie Mistrz Pięknego Czytania. Konkurs organizowany jest w ramach działań Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – Priorytet 3. Etap szkolny odbędzie się w połowie października natomiast gminny finał konkursu będzie miał miejsce 30 października w Gminnej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Chełmińskiej. Celem konkursu jest m.in. popularyzowanie czytelnictwa oraz promowanie ciekawych książek z zakresu literatury dziecięcej i młodzieżowej. Organizatorami Mistrza Pięknego Czytania są Zespół Szkół im. Magdaleny Mortęskiej w Czarżu, Zespół Szkół im. Mariana Rejewskiego w Ostromecku oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Chełmińskiej. Honorowy Patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Dąbrowa Chełmińska.
Szkółka leśna Janowo
W dniu 26 września 2019 roku klasy I-III z Zespołu Szkół w Czarżu odwiedziły Szkółkę Leśną w Janowie.
Dzieci wzięły udział w żywej lekcji przyrody, poznały budowę szkółki oraz podstawowe zasady jej uprawy. Zapoznały się w sposób praktyczny z warstwową budową lasu - wspólnie tworzyły makietę przedstawiającą kolejne warstwy lasu. Przy okazji poznały także zawód leśniczego.
Uczniowie spędzili też miio czas podczas wspólnego pieczenia kiełbasek na ognisku.
Szkoła Podstawowa im. Magdaleny Mortęskiej w Czarżu w gronie laureatów Ogólopolskiego Konkursu „#OSEWyzwanie”
We wrześniu 2019 roku Szkoła Podstawowa w Czarżu przystąpiła do Ogólnopolskiego Konkursu #OSEWyzwanie organizowanego przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy z siedzibą w Warszawie. Udział w konkursie mogły wziąć szkoły z miejscowości liczących do 50 tysięcy mieszkańców. Kolejne warunki, które należało spełnić to zgłoszenie się szkoły do projektu OSE i programu mLegitymacja szkolna. Dodatkowo szkoła zobowiązana była przysłać przygotowaną specjalnie na konkurs pracę plastyczną pt. „Smart szkoła”. Szansę na wygraną zwiększała również deklaracja zgłoszenia się szkoły do programów OSE Hero oraz CodeWeek. Nagrodą w konkursie #OSEWyzwanie są mobilne pracownie multimedialne, dzięki którym szkoły będą mogły prowadzić cyfrowe lekcje, a uczniowie będą korzystać z internetowych zasobów edukacyjnych.
Uczniowie klasy VIII przygotowali pracę plastyczną, która była jednym z warunków udziałuw konkursie.
Znaleźliśmy się w gronie laureatów - otrzymamy pracownię mobilną składającą się z 16 laptopów umieszczonych w przenośnej szafie z punktem dostepowym do internetu. Nagroda zostanie dostarczona do szkoły w bieżącym roku szkolnym.
Spotkania z rodzicami
16 września 2019 r. o godz. 17:00 odbędą się spotkania z rodzicami.
Plan zajęć w roku szkolnym 2019/2020
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020
Rozpoczęcie odbędzie się 2 września 2019 r. zgodnie z poniższym harmonogramem
- Godz. 8.00 Msza Święta
- Godz. 9.00 Uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego (sala gimnastyczna)
- Godz. 9.30 Spotkanie wychowawców klas z uczniami
KURSY AUTOBUSÓW
- Rafa 7.30
- Dębowiec 7.40
(powrót po zakończeniu uroczystości)
Projekt ,,PRZERWANY MARSZ"
Zespół Szkół w Czarżu dołączył do projektu ,,Przerwany Marsz". Zarejestruj się na stronie www.przerwanymarsz.pl wybierając Zespół Szkół w Czarżu w polu <Instytucja, do której chcesz dołączyć.>
BĄDŹ RAZEM Z NAMI !!!
ODBIÓR PODRĘCZNIKÓW I ĆWICZEŃ !!!
Zapraszamy Rodziców/ Prawnych Opiekunów uczniów Szkoły Podstawowej im. Magdaleny Mortęskiej w Czarżu po odbiór podręczników i materiałów ćwiczeniowych w bibliotece szkolnej ( I piętro budynku OSP w Czarżu) :
- 29.08.2019 (czwartek) w godzinach 11-18,
- 30.08.2019 (piątek) w godzinach 7-12,
- 02.09.2019 (poniedziałek) po uroczystościach rozpoczęcia roku szkolnego
PRZERWA URLOPOWA
SZKOŁA NIECZYNNA W DNIACH 15- 26 lipca 2019 r.
DYREKTOR SZKOŁY 8 - 26 lipca 2019 r.
1 - 16 sierpnia 2019 r.
WICEDYREKTOR 1 - 26 lipca 2019 r.
12 - 20 lipca 2019 r.
SEKRETARZ SZKOŁY 15 lipca - 2 sierpnia 2019 r.
INTENDENT 8 lipca - 7 sierpnia 2019 r.
PRZEDSZKOLE CZYNNE OD 19 sierpnia 2019 r.
Wycieczka w góry
W dniach 24 - 28 czerwca 2019 r. uczestniczyliśmy w wycieczce do Karpacza. Pierwszego dnia wędrówki po górach przeszliśmy szlakiem czerwonym Kotłem Łomniczki na Śnieżkę. Po drodze zatrzymaliśmy się w schronisku Nad Łomniczką i Domu Śląskim. Wróciliśmy Drogą Jubileuszową i szlakiem czarnym przez Biały Jar. Kolejnego dnia odwiedziliśmy Świątynię Wang. Następnie szlakiem niebieskim przez Polanę B. Czecha przeszliśmy do schroniska Samotnia, kolejno schroniska Strzecha Akademicka i wróciliśmy w okolice Dzikiego Wodospadu. Trzeciego dnia pojechaliśmy autokarem do Szklarskiej Poręby. Wyciągiem wjechaliśmy na Szrenicę i dalej szlakiem czerwonym przeszliśmy do Śnieżnych Kotłów. Wracaliśmy żółtym szlakiem odwiedzając po drodze schronisko Pod Łabskim Szczytem.
18
WYNIKI KONKURSU-„LISTY DLA ZIEMI”
LISTY DLA ZIEMI – konkurs indywidualny na najpiękniejszy list zachęcający dzieci, młodzież i dorosłych do przeciwdziałania niskiej emisji, segregacji odpadów, ochrony środowiska.
Wyróżnionym listem został list OLIWII KUTER uczennicy klasy II, który został przesłany na konkurs ogólnopolski do fundacji ekologicznej ARKA.
Na wyróżnienie w klasach I-III zasługują także listy uczniów: Jakub Przyczynek, Zuzanna Dołhun, Jakub Berziś, Barbara Banach, Marta Szczęsna, Wiktoria Ziółkowska, Martyna Pszczółkowska
W klasach IV-VI najładniejsze listy napisali: Karolina Janczarska, Klaudia Janczarska, Sandra Pszczółkowska, Julia Korzenecka, Oliwia Korzenecka, Zuzanna Dworazna, Mateusz Nowiński, Natalia Nowińska, Emilia Poznań, Emilia Tomczak.
W klasach gimnazjalnych: Adrianna Belzyt.
Dziękujemy Urzędowi Gminy w Dąbrowie Chełmińskiej za sfinansowanie nagród książkowych.
Dziękuję za udział w konkursach związanych z Dniem Ziemi oraz gratuluję nagrodzonym- Maria Hinz.
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019
19 czerwca (środa)
- 8.00 - msza święta (autobus według harmonogramu dowozów - pierwszy kurs)
- 9.00 - 9.30 - zakończenie roku szkolnego 2018/2019 dla uczniów przedszkola i klas 0-III szkoły podstawowej (uroczystość w sali gimnastycznej). Po apelu spotkanie z wychowawcami w klasach.
-9.00 - 9.30 - spotkanie uczniów klas IV - VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum z wychowawcami w klasach.
-9.30 - zakończenie roku szkolnego 2018/2019 dla uczniów klas IV - VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum (uroczystość w sali gimnastycznej).
Kurs autobusu dla uczniów 0- VIII i III gimnazjum po zakończeniu uroczystości,
ok. 10.30.
Kruszwica
W sobotę 15.06.2019r uczniowie klas 1-3 odwiedzili Kruszwicę.
Zwiedzili tam 32-metrową Mysią Wieżę. Wiąże się z nią legenda o królu Popielu, którego zjadły myszy. Na szczyt wieży można dostać się, pokonując 109 schodów. Legenda głosi, że pod nią znajdują się wielkie piwnice.
Odbył się także rejs statkiem Rusałka po jeziorze Gople. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Inowrocławiu. Spacerowaliśmy przy ogrodach zapachowych, ukwieconych alejach oraz stawach tworzących niepowtarzalną atmosferę wyciszenia i spokoju. Sercem Parku Solankowego są tężnie solankowe, które zachwycają odwiedzających konstrukcją oraz dobroczynnym wpływem na zdrowie.
wychowawcy i opiekunowie: Gabriela Pawska, Daria Ciechacka,Magdalena Jankiewicz
12
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Archiwum Aktualności