Od 5 do 9 listopada, w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, odbył się w naszej szkole „Tydzień dwudziestolecia międzywojennego”. Dzięki pięknym strojom, rodem z ulic międzywojennej Warszawy, wystawie pamiątek oraz klimatycznej kawiarence stylizowanej na lata 30.ubiegłego wieku, poczuliśmy niezwykły klimat dawnej Polski.
5 listopada odbyła się lekcja otwarta dla uczniów klas IV-VII szkoły podstawowej i III gimnazjum. Spotkanie na temat mody lat 20., 30., 40. XX wieku przygotowali i poprowadzili przedstawiciele klasy VIII.
Jednego dnia także uczniowie klasy I szkoły podstawowej poczuły potrzebę przebrać się i wczuć w klimat mody lat 20. i 30.
6 listopada uczniowie, którzy zdobyli najwięcej punktów w przeprowadzonym tydzień wcześniej 1.etapie konkursu wiedzy, zmierzyli się z zadaniami etapu 2. Przygotowując się do turnieju, poszczególni uczniowie klas V, VII i III gimnazjum musieli zapoznać się z wydarzeniami I wojny światowej, aż do odzyskania niepodległości w 1918 roku. Wszyscy uczestnicy wykazali się solidną wiedzą historyczną, jednak zwycięzcami zostali Lidia Zawadzińska z klasy V, Jakub Borek z klasy V i Marta Borek – uczennica VII klasy.
7 listopada uczniowie spotkali się z wyjątkową osobą– Panem Jerzym Świetlikiem. Gość opowiedział zebranym o losach naszej szkoły, Czarża i okolic. Pan Świetlik przyniósł na spotkanie mnóstwo ciekawych pamiątek i źródeł historycznych. Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści o miejscach im najbliższych.
8 listopada uczniowie klasy VI pojechali do Rafy, aby uporządkować teren wokół tamtejszego pomnika ofiar zbrodni hitlerowskich. Na zakończenie prac porządkowych dzieci uczciły pamięć poległych modlitwą i chwilą ciszy.
W czwartek odbył się także uroczysty apel z okazji święta odzyskania przez Polskę niepodległości. Piękny i wzruszający program słowno-muzyczny przygotowali uczniowie klasy VII oraz chór szkolny.
9 listopada o godzinie 8.40 uczniowie klasy VIII zaprosili najmłodszych podopiecznych szkoły na pokaz mody lat międzywojennych. Modelkom i modelom podczas prezentacji strojów towarzyszyła muzyka dawnych lat oraz oklaski zgromadzonych maluchów.
O 10.30 zgromadziliśmy się w holu szkoły, aby wspólnie zaśpiewać kilka najpiękniejszych pieśni patriotycznych. Kiedy już wszystkie klasy zaprezentowały przygotowaną przez siebie pieśń, poczet sztandarowy uroczyście wprowadził sztandar szkoły i o godzinie 11.11 odśpiewaliśmy hymn narodowy.
9 listopada o 18.00 w Sali OSP odbył się pokaz filmu „Karolewo 1939. Zbrodnia pomorska” w reżyserii Sebastiana Bartkowskiego. Na film licznie przybyli mieszkańcy Czarża i okolic.